Niçin bir tiyatro kurmak fikri? İçimizde biriken söylemek ve paylaşmak istediğimiz düşüncelerin en iyi aktarılacak yerin sahne olduğunu bilmemiz bize bir tiyatro kurma gerekliliğini getirdi.

 

2005 yılından itibaren daha sistematik eğitim programlarımız ile tiyatro atölyeleri oluşturmaya devam ettik. Tiyatro atölyelerinde eğitimini geliştiren öğrencilerimiz ile sahne çalışmalarına ve oyun çalışmalarına başladık. Artık sahneye çıkma zamanı gelmişti ve 2007 Nisan ayında Moda Sanat Tiyatrosunun ilk oyunu olan “AZİZNAME”yi sergilemeye başladık. İlk oyun olarak Aziz NESİN’in “AZİZNAME”sini seçmemizin nedeni, söylemek istediklerimizi tam da söylemek istediğimiz şekilde yansıtmasıydı. Böylece Moda Sanat Tiyatrosu bu ilk oyunuyla nasıl bir tiyatro olmak istediğinin de şeklini belirliyordu.

 

Oyun çalışmalarımızla beraber tiyatro atölyelerine daha da önem vermeye başladık. Çünkü tiyatro eğitimini ve disiplinini oluşturmak gerekliydi. Bugüne kadar  yaklaşık 250 öğrenciye eğitim verdik.  Bir çok öğrencimiz bizim atölyelerimizden sonra konservatuvar sınavlarını kazanarak eğitimine devam etmiştir.

 

Moda Sanat Tiyatrosu olarak 23 Mart 2009 yılında Türk Tiyatrosunun yaşayan en büyük ustası  Sayın Macide TANIR’ın ismini sahnemize vermekten onur duyduk. Sayın Macide TANIR’ın “Tiyatro meslek değil, imandır” sözünden hareketle artan sorumluluğumuz ve Macide TANIR ismine layık olmak için çok daha çalışarak, araştırarak, düşünerek tiyatro sanatına hizmet etmeye devam ediyoruz.

.

Türkan AKTOPRAK

Moda Sanat Tiyatrosu Macide Tanır Sahnesi

Genel Sanat Yönetmeni

 

Yanıt yok

Bir cevap yazın